Yenilenen Audi Q5 Dünyada Bir İlke İmza Attı !

2008 yılından bu yada üretimde olan Q5 2016 da yenilenmesinin ardından 2021 de karşımıza makyajlanmanın yanı sıra bir ile imza atarak karşımıza çıkıyor. Markanın diğer modellerine uyguladığı tasarıma kavuşan Q5 asıl yeniliğini arka kısmında barındırıyor.

İlk Dijital Oled Stoplar

Dünyada ilk dijital OLED stoplar. İçlerinde, her biri 6 segmente ayrılmış 3 bölüm yer alan parçalar satın alma anında üç farklı iç tasarımdan biriyle seçilebiliyor. Sürüş modlarından dinamik seçildiğinde farklı bir şekil alan grafikler yakınlık sensörüne de sahip. Bu sayede Q5 dururken arkadan yaklaşan araç 2 metreden daha yakına geldiğinde stopların bütün üniteleri maksimum güçte yanıyor. Kayar sinyallerse standart donanımda.

Dış Tasarım

Audi SUV modeli Q5 Dijital Oled Stoplarının dışında 2016 yılından tanıdığımız yeni neslinin makyaj zamanın gelmesiyle diğer audi modellerine uyguladığı yenilenen LED farları panjura doğru daralırken ön panjurunda makyajlanarak daha geniş görünmesi ve sahte hava girişleriyle Q5 daha dinamik bir görünüşe kavuşmuş. Yeni modelin ön ızgarasında da değiklik yapıldı. Yeni tasarım daha hırçın bir görünüm sağlayacak. Sis farları da yatay tasarımdan vazgeçerek dik bir tasarıma alındı.

12 gövde renginden ikisi yeni olan otomobilin farklı tonlarından ilki bir maviyken ikincisi, fotoğraflarda da görülen haki yeşili. Jant çapları 17 ile 21 inç arasında değişen Q5’in kapı etekleri de makyajlanmış. Dikkatli gözler, arka çamurluk içine küçük bir deflektör eklendiğini de fark edebilir. Ayrıca krom detayları karartan “Black Pack”in de opsiyonlar arasında yer aldığını hatırlatalım. Yeni model, daha spor bir görünümü kullanıcılara sunacak. SUV modellerinde görmeye başladığımız spor tarzı, bu modelde de geçerli olacak. 2020 modeline göre daha ince hatlara sahip olan model, yandan arka tarafa geçerken tamponda bir tasarım değişikliğine gitti. Burada düz tasarım yerine keskin bir detay yer alıyor.

Arka kısımda tamponun alt bölümüne eklenen sahte hava çıkışları ve eskisinden çok daha inandırıcı duran sahte egzoz çıkışları en büyük görsel farklılıklar. Arka kısımda tamponun içine eklenen sahte hava çıkışları ve eskisinden daha dikkat çeken egzoz çıkışlarıyla dinamik görünümüne artılar ekliyor.

İç Tasarım

İç tasarımda da dikişli deri döşeme ve ceviz ahşap kaplama kullanıcıları karşılayacak. Dijital gösterge panelinin tasarımını güncelleyen Audi, sunduğu yeni döşeme ve trim parçalarıyla bu bölümü güncellemiş. Makyaj öncesinde vites kolu önünde yer alan çevirmeli kumanda ve dokunmatik yüzeylerse yerlerini kapaklı bir göze bırakmış. A 705 watt Bang & Olufsen ses sitemi, 3 boyutlu olarak 19 adet hoparlörle dinlenecek. 

2021 Q5 içinde 10.1 inç büyüklüğünde MMI dokunmatik ekran ve 12.3 inç büyüklüğünde Audi sanal kokpit yer alıyor. Apple CarPlay ve Android Auto destekleyen sistem, telefon arayüzünü daha başarılı gösterecek.Modüler bilgi eğlence sistemi platformunun 3. Neslini kullanan makyajlı Q5’te sistem, öncekinin 10 katı işlemci gücüne sahip.

Motor

2021 Audi Q5 motor seçeneklerina baktığımızda bizi standart olan dört silindirdi 2.0 TFSI motor karşılıyor. Turbo şarjlı olan bu benzinli motor, 261 HP ve 370 Nm değerlerine sahip. Bu motorla birlikte model, 0’dan 96 km hıza 5.7 saniyede ulaşabiliyor.

Plug-in hybrid seçeneği olan model ise Q5 55 TFSI e quattro ismi verilen motor oldu. 2.0 litre torbo dört silindirli motor, elektrik motoruyla birlikte gücünü 362 HP ve 500 Nm değerine taşıyor. Bu motorla 0’dan 96 km hıza, 5.0 saniyede ulaşılabiliyor. Motorun başarısında standart 7 ileri S tronic çift kavramalı şanzıman ve AWD çekiş ön plana çıkıyor.

Avrupa odaklı geliştirilen 2.0 litre Q5 40 TDI quattro motor da dikkat çekiyor. Turbo dizel olan bu motor seçeneği, 201 HP ve 400 Nm değere sahip.

Öte yandan, Kuzey Amerika odaklı geliştirilen motor, 3.0 litre V6 TFSI benzinli olarak dikkat çekiyor. 349 HP ve 500 Nm değerlerine sahip olan motor seçeneği, 0’dan 60 mil (96 km) hıza 4.7 saniyede çıkabiliyor.

Yeni model standart olarak Audi Yapay Zeka özelliğine sahip olacak. Öte yandan şerit takip sistemi, Audi pre sense güvenlik paketi,  park sistemi ve arka trafik yardım sistemi opsiyonlarına da sahip olacak.

2021 Audi Q5 Fiyat Listesi

Yeni modelin yurt dışı fiyatları da belli oldu;

Q5 45 TFSI quattro model fiyatı 43.300 dolardan,

Q5 55 TFSI e quattro model fiyatı 51.900 dolardan 

SQ5 model fiyatı 52.900 dolardan başlayacak.

Bir cevap yazın