Skoda 2020 Octavia G-TEC Tanıtıldı

Skoda, elektrikli ve hibrit araçların yanı sıra alternatif yakıtlarla çalışan otomobillere de önem veriyor.Geçtiğimiz yılın sonunda tanıtılan yeni Octavia’nın CNG yani sıkıştırılmış doğal gazla çalışan versiyonu tanıtıldı.

Skoda Octavia G-Tec, Skoda’nın doğaya en az zarar vermek için ürettiği bir çözüm. Bildiğiniz üzere fosil yakıtlar daha çok emisyon salınımı gerçekleştirerek doğaya daha çok zarar veriyor. Birçok üretici gibi alternatif yakıtları sektör içinde kullanmaya başlayan Skoda Octavia G-Tec’de bu kez daha farklı bir yakıt türü olan CNG yani sıkıştırılmış doğal gaz kullandı. Octavia G-TEC’te aynı zamanda 9 litrelik bir benzin deposu ve toplam 17.33 kg doğal gaz depolayan 3 CNG tankı kasasında barındırıyor.G-TEC isimli versiyon, sadece gaz ile 500 kilometre menzile kadar yol almasına olanak sağlıyor ve  9 litrelik benzin tankınında kullanılmasıyla bu menzin 700 kilometreye kadar çıkabiliyor. 

Skoda Octavia G-Tec modelinin kaputunun altında 1,5 litre TSI 130 beygir gücünde bir motor barındırıyor. Octavia G-Tec, sıkıştırılmış doğal gaz modundayken 100 kilometrede 3,4-3,6 kg arasında gaz tüketiyor. Benzinli modda tüketim 4,6 lt / 100 km olarak yakıt harcıyor.

CNG ve benzin modları arasındaki geçiş, sürücünün müdahalesine gerek olmadan otomatik olarak gerçekleşiyor.

CNG ve benzin modları arasındaki geçiş, sürücünün müdahalesine gerek olmadan otomatik olarak gerçekleşiyor. CNG modu nedeniyle dijital gösterge panelinde bu modele özel bir düzene sahip olan 2020 Skoda Octavia G-TEC, hatchback gövde tipiyle tercih edildiğinde 455 litre, Combi isimli station wagon versiyonuyla tercih edildiğinde ise 495 litre bagaj hacmi sunuyor. Skod 2020 Octavia G-TEC, önümüzdeki sonbahar aylarında Avrupa’da satışa sunulacak. Fiyatı ise henüz belli değil.

Bir cevap yazın